Jaká rizika přináší hypotéka pro dlužníky


Mít kde bydlet je něco, co potřebuje každý z nás. Ovšem vzhledem k cenám nemovitostí i nájmů to není nic jednoduchého. Jen málokdo má dostatek peněz, což je i důvodem, proč si lidé často berou k tomuto účelu hypotéku. Ani to však není mnohdy ideální řešení. Navíc je potřeba vzít v úvahu fakt, že více než polovina naší dospělé populace již někde nějaký dluh má. Znamená to tedy, že tito na vlastní bydlení nedosáhnou?

počítání hypotéky

Ne tak docela. Existuje i hypotéka pro dlužníky, avšak ani ta nemusí být vhodným řešením pro každého. Ve skutečnosti není příliš doporučována, a měli bychom o ni žádat pouze v případech, kdy nám skutečně již nic jiného nezbývá. Jako jedna z mála je totiž dost riziková, a to pro obě strany. A s těmito riziky je vhodné se seznámit. V první řadě je tu samozřejmě fakt, že kvůli splácení dřívějších dluhů nebudeme mít dostatek peněz na to, abychom platili i hypotéku. Navíc je na velmi dlouhou dobu, což situaci ještě zhoršuje. Jak totiž ukázaly minulé roky, nikdy nevíme, kdy se ekonomická situace může zhoršit.

růst úroků z hypotéky

To je samozřejmě problém především pro věřitele, neboť ten nedostane zpět své peníze. Často pak nezbývá, než je vymáhat soudní cestou. Tím si ale moc nepomůže v případě, že dlužník skutečně žádný majetek nemá. Není tedy divu, že jsou zde určitá opatření, která by něčemu takovému měla zabránit. Záleží však vždy na konkrétním poskytovateli, která z nich a jak přísně bude uplatňovat.

Pak je tu také fakt, že ony peníze nám nemusí stačit. To platí zejména tehdy, pokud si hypotéku bereme na stavbu domu. Může se totiž velmi snadno stát, že materiál skokově zdraží, a my tak nebudeme moci stavbu dokončit. To znamená, že nebudeme mít kde bydlet, ale zároveň budeme splácet hypotéku. Rozhodně ne scénář, který bychom si přáli. Proto je dobré se vždy dobře zamyslet a především si propočítat, zda skutečně je to pro nás výhodné řešení. Mnohdy se totiž ukáže, že tomu tak ani zdaleka není.

Previous post Kvalitní taška na dýmku
Next post Bazénová filtrace