S plastovým květináčem neprohloupíte
Máte doma vzrostlé pokojové rostliny, které je třeba přesadit do větších květináčů a zároveň je umístit do okrasných nádob? A půjde již o poměrně velké nádoby? Na výběr máte buď keramiku, porcelán, sklo, kov nebo plast. Vyloučíme-li těžký a chladný kov a křehký porcelán, zbydou nám dva nejoblíbenější materiály, a sice keramika a plast. Plastový květináč je výrazně levnější, než keramický, i když samozřejmě u větších (rozměrnějších) kusů musíte počítat s vyšší pořizovací částkou, ale to není jediná výhoda těchto výrobků spotřebního zboží.
Po pádu na zem se vám nerozbije – jistě vám nemusíme objasňovat, co se stane, když upustíte krásný zdobený keramický květináč na podlahu. Při troše štěstí se odloupne jen kus glazury, což schováte otočením květináče dozadu, anebo se nádoba rozloupne na dva kusy, a to pak snadno slepíte epoxidovým dvou nebo třísložkovým lepidlem. V horším případě se takový výrobek roztříští na dvě stě kousků a můžete jej vyhodit. Jenže, co když jste glazovanou keramiku pořídili za třináct tisíc korun? Vyhodíte do koše třináct tisícikorunových bankovek? Nebylo by lepší zapomenout na takové riziko a pořídit plastové květináče?
Nízká hmotnost je výhodou – vsadíte-li na květináč z plastu (a dnes se jich vyrábí stovky typů a většinou jsou to krásné a povedené výrobky), bude zároveň velmi lehký. To je výhodné hlavně u zavěšování pokojových rostlin ze stropu nebo na stěnu na různé závěsy či poličky. Pamatujte, že příliš vysoká hmotnost květináče může způsobit dokonalý karambol a poškodit nejen rostlinu, ale i cokoli pod ní. A když vám spadne na hlavu lehký plastový květináč s pokojovou rostlinou, bude z toho maximálně malá boule, ale u keramického výrobku s desetinásobně vyšší hmotností už to můžete odnést otřesem mozku. A pády těžkých květináčů na malé děti nebo domácí zvířata mohou skončit i tragicky.