
Skolióza páteře – co to je a jak ji můžeme řešit?
Co to je skolióza? Skolióza je patologická stavba páteře, kdy se páteř projevuje zakřivením do stran. Není rovná, jako u zdravého člověka. Místo toho je prohnutá třeba do tvaru S nebo C. Zakřivení může být jen lehké, ale pokud se jedná o těžší zakřivení, může to vést k nejrůznějším zdravotním problémům a bolestem. Může to dokonce zajít až k omezení pohyblivosti nebo potížím s dýcháním. Jaké jsou příčiny skoliózy? Bohužel, nejčastěji se příčina nikdy nezjistí. U někoho ale může skolióza nastat jako důsledek různých nemocí, třeba jako dětská mozková obrna. U dospělých jedinců se zase může objevit v důsledku opotřebení plotének.
A jaké jsou příznaky skoliózy?
- Zakřivení páteře – někdy viditelné i okem
- Výška ramen není stejná
- Vybočená pánev
- Omezení pohyblivosti
- Bolest zad
Skoliózu by vám ale vždy měl diagnostikovat lékař. Ten ví, jaké testy je nutno provést, jaké zobrazovací metody použít a skoliózu pozná na první dobrou.
A nyní se podívejme, jak tokovou skoliózu můžeme řešit.
- Ortopedické pomůcky – pro skoliózu a její léčbu existuje mnoho ortopedických řešení, jako je korzet, který pomáhá v tom, aby se zakřivení páteře zhoršovalo.
- Fyzikální terapie – různé cviky a fyzikální terapie může pomoc zlepšit flexibilitu člověka, který skoliózou trpí. Tím se také posílí okolní svaly, a to může nemocnému ulevit od bolesti.
- Operace – při těžších případech může být doporučena chirurgická léčba prostřednictvím operace, která zlepší zakřivení páteře.
- Metoda Spirální stabilizace – metoda Spirální stabilizace je velmi prospěšná pro ty, kteří trpí skoliózou páteře. Principem je, že se postupně cvičí svaly kolem páteře a ta se protahuje vzhůru. Dochází k lepšímu držení těla a posilování svalů.
Nezapomeňte, že pro správnou diagnostiku skoliózy páteře je třeba navštívit lékaře, který vám případně pomůže i s léčebnou metodou.